POLİTİK ARAMA MOTORU NEDİR?

Politik Arama Motoru siyasi metinler içerisinde anahtar sözcükler aramanızı sağlayan bir uygulamadır. Yaklaşan genel seçimlerden dolayı metinleri belli başlı partilerin seçim beyannameleriyle sınırladık. İleride burada daha değişik kaynaklardan alınmış metinler de göreceksiniz.

Arama sonuçları, aranan kelimeleri sık geçiren, kısa paragraflar öncelikli olmak önce sıralanır ve size en alakalı bulunan 10 sonuç gösterilir. Daha detaylı sorgularla ilgilendiğiniz konuya özel paragrafları bulabilirsiniz. Şimdilik sadece mecliste grubu bulunan dört partinin dokümanları var çünkü sadece onlar için anlamlı sonuçlar çıkarabilecek kadar uzun ve otomatik olarak işlenebilecek biçimde sunulan belgeler bulabildik. Eğer elinizde diğer siyasî partiler için benzer dokümanlar varsa ve bize ulaştırırsanız onları da arama motoruna katmaktan mutluluk duyarız.

NASIL YAPTINIZ?

Seçtiğimiz siyasî metinleri öncelikle bilgisayarda işlenebilecek bir şekle soktuk. Ardından, Türkçeye özgü dilbilgisi kurallarını dikkate alarak sözcüklerine, cümlelerine ve paragraflarına parçaladık. Son olarak, aradığınız anahtar sözcükleri bu parçalanmış metinler içerisinde tarayıp farklı kaynaklardan gelen en ilgili paragrafları listeleyen bir web uygulaması yazdık.

NİYE YAPTINIZ?

Politik Arama Motoru'nu yaptık, çünkü demokrasiye giden yolun doğru seçimlerden, doğru seçimlere giden yolun ise bilgiye eksiksiz ve zahmetsiz erişimden geçtiğine inanıyoruz. Bir ürün seçerken kılı kırk yararız; bu yüzden ürün seçmemizi, fiyat karşılaştırmamızı kolaylaştıran araçlar bulunur. Siyasî seçimlerimizin de en az bu kadar ciddiyeti ve ilgiyi hak ettiğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda amacımız, seçimini doğru yapmak isteyenlerin ihtiyaç duyacakları bilgiye erişmelerine elden geldiğince yardımcı olmaktır.

BAŞKA NELER YAPTINIZ?

Politik Arama Motoru'nu hazırlarken, elimizden geçen veriler üzerinde farklı analizler yapma fırsatımız oldu. Bu analizlerin sonuçlarını yeri geldikçe blogumuzda paylaşıyoruz. Takip etmekten çekinmeyin.

EKİBİNİZDE KİMLER VAR?

Amaç Herdağdelen fikir ve programlama
Eser Aygün fikir ve programlama
Deniz Cem Önduygu fikir ve görsel tasarım